Ugens embedsmand: Som forvaltningsdirektør styrer Jakob Krogh en stor bredde af fagligheder

Foto: Københavns Kommune
Jeg synes grundlæggende, man som embedsmand må have en kæmpe respekt for, at politikere sætter deres mandat til offentlig bedømmelse mindst hvert fjerde år.
Jakob Krogh
Direktør i Sundheds- og Omsorgsforvaltningen i Københavns Kommune
Han har direktionsansvaret for ældreområdet, boligområdet og de tværgående/driftsunderstøttende opgaver i forvaltningen.
Han har tidligere været afdelingschef og kontorchef i Sundheds- og Ældreministeriet.
Han er cand. mag i Historie fra Københavns Universitet. Han har også en Master i Social Science fra Oslo Universitet og RUC.
Hvilken opgave tager mest af din tid i øjeblikket?
Lige nu fylder håndtering af covid-19 helt klart det meste af tiden. Heldigvis lidt mindre end i det meget hektiske og uforudsigelige forår. Men covid-19 trækker stadig rigtigt mange ledelseskræfter og opmærksomhed, og der bliver trukket store veksler på mange af forvaltningens 10.000 medarbejdere og ledere.
Hvad er den største forskel på at være embedsmand i det kommunale og det statslige system?
På mange stræk er det næsten det samme. På andre er det som to solsystemer milevidt fra hinanden. Pulsen er anderledes. Den nationale mediemølle, som præger meget af det statslige systems arbejdsvilkår, fylder mindre, men er ikke helt fraværende i Københavns Kommune. Modsat er der et større pres på, fordi man skal have en kæmpe driftsorganisation til at fungere dag ud og dag ind. Der er en betydelig men passende og velanbragt opmærksomhed og interesse fra borgere, medier og politikere. En anden forskel er bredden af fagligheder, der skal ledes i min nuværende forvaltning. Her har vi både sundhedsprofessionelle, omsorgspersonale, akademikere, arkitekter og tekniske medarbejdere. I et departement leder man en mere ensartet faglighed.
Hvis du tænker tilbage på dit første job i embedsværket, hvad overraskede dig så mest ved den verden?
Nu var jeg tyvstartet lidt i et studenterjob i Forsvarsministeriet, så jeg var en smule forberedt. Men omfanget af dygtighed, flid og professionalisme var en øjenåbner - selv for én der gennem historiestudierne havde beskæftiget sig med embedsværkets historie og bureaukratiets udvikling og arbejdsgange. Min første chef i Beredskabsstyrelsen lærte mig på mesterlæreagtig vis vigtigheden af grundighed og omhu i sagsbehandlingen samt præcision og korrekthed i sproget. Det har jeg nydt godt af lige siden.
Indsigt
Jens Martin Scherpe55 år9. juni
Professor, dr.jur. i Comparative Law, Aalborg Universitet 2022-, stiftende direktør for Nordic Centre for Comparative and International Family Law 2023
Susanne Zimmer66 år9. juni
Fhv. MF (FG), tidl. MF (ALT)- Morten Rasmussen51 år
10. juni
Chefkonsulent for velfærdsteknologi, Medicoindustrien, fhv. direktør, Danish.Care
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget












