Har du holdt nyhedspause i sommerferien? Her er det vigtigste, der er sket i dansk politik

Mens danskerne har været på ferie i sommerland og udland, har politikerne stadig måtte kommentere på forskellige sager.
Hvis du er gået glip af sommerens politiske historier, giver Altinget dig et overblik over det vigtigste, som er sket i dansk politik.
Regeringen vil lovgive om koranafbrændinger
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Enhedslisten: Selvfølgelig skal Birthe på 85 kunne få en kotelet på plejehjemmet
- Ældrelinjen får et opkald om dagen. Organisationer advarer om muligt mørketal
- Ny regering vil lave en 2040-strategi for landets ældre
- Her er otte løfter til landets ældre
















