Alternativet melder sig ind i arbejdstidsdebatten med to nye forslag

16. september 2024 kl. 05.00
En tidsopsparing på 100.000 kroner til alle over 25 år og en permanent trepartsinstitution, der skal sikre mere fleksibilitet på arbejdsmarkedet.
Det var de to vigtigste forslag, som Alternativets politiske leder, Franciska Rosenkilde, torsdag præsenterede i forbindelse med partiets sommergruppemøde, der blev afholdt på BaneGaarden i Sydhavnen i København.
Få overblik over de to forslag her.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget



















