Jens Stoltenberg: Våben er vejen til fred i Ukraine

Natos generalsekretær, Jens Stoltenberg, har netop lagt en nordisk uges besøg i Oslo og Sälen i Sverige bag sig, hvor han deltog i sikkerhedskonferencen "Folk og Försvar".
Svenskernes ansøgning om medlemskab i Nato befinder sig i en afgørende fase. Det gør krigen i Ukraine også, hvor Jens Stoltenberg nu opfordrer både erhvervslivet og politikerne i Norden til mere sammenhold, til at donere flere våben og yde mere økonomisk støtte.
Han er også tydelig omkring Tyrkiets rolle og behovet for en åben debat om demokratiske rettigheder i Natos medlemslande, da han i starten af sidste uge i forbindelse med en prisuddeling i Oslo møder norske medier.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Enhedslisten: Selvfølgelig skal Birthe på 85 kunne få en kotelet på plejehjemmet

















