Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse

Åbenhed er en god ting, men det er vigtigere, at vi kommer videre i sagen.
Sådan lyder det fra den nyudnævnte formand for Folketingets udenrigspolitiske nævn, SF’s Karsten Hønge, der forud for et møde i Folketingets Præsidium tirsdag fortæller, at han “nødtvunget” bakker op om sin forgænger Christian Friis Bachs indstilling.
Dermed er der udsigt til, at politikere får lov til at optræde anonymt i en ny og længe ventet udredning om Danmarks 20 år lange militære indsats i Afghanistan.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget


















