Pernille VermundPernille Vermund får sin første ordførerpost i Liberal Alliance

Pernille Vermund skal være ældreordfører for Liberal Alliance.
Det oplyser hun til DR.
Det nye LA-medlem overtager ordførerskabet fra Liberal Alliances Katrine Daugaard.
I går kom det frem, at stifteren og den nu forhenværende formand for Nye Borgerlige skifter til Liberal Alliance.
"Jeg glæder mig helt vildt til at trække i arbejdstøjet og bruge mine kræfter på konstruktivt at trække Danmark i en meget mere borgerlig retning. Og så er jeg naturligvis stolt af fremover at kunne gøre det som en del af Liberal Alliances stærke folketingsgruppe," skrev hun på Facebook.
Pernille Vermund meddelte i sidste uge, at hun og folketingsmedlem Kim Edberg Andersen ville nedlægge Nye Borgerliges folketingsgruppe samt indstille til partiets hovedbestyrelse, at Nye Borgelige opløses.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Jens Martin Scherpe55 år9. juni
Professor, dr.jur. i Comparative Law, Aalborg Universitet 2022-, stiftende direktør for Nordic Centre for Comparative and International Family Law 2023
Susanne Zimmer66 år9. juni
Fhv. MF (FG), tidl. MF (ALT)- Morten Rasmussen51 år
10. juni
Chefkonsulent for velfærdsteknologi, Medicoindustrien, fhv. direktør, Danish.Care
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat












