Professor: Når kvinder siger nej til lorteopgaver, bliver de straffet hårdere end deres mandlige kollegaer

Det hele startede med fem trætte kvinder og to flasker vin.
"Jeg ved, at ingen af jer kan sige nej til min invitation," havde den ene kvinde skrevet i en mail til de andre fire. Hun ønskede, at de skulle tale om, "hvorfor vi alle har svært ved at sige nej til ting, vi burde sige nej til."
Og så endte de der på en lokal restaurant – udkørte af alle de arbejdsopgaver, de knoklede igennem med hver dag – og erkendte skiftevis, at de havde "travlt, for travlt på arbejdet, for travlt til at nå frem til de vigtige opgaver, der betyder noget for vores karriere," forklarer den ene af de fem, nemlig den danske økonomiprofessor Lise Vesterlund, da Altinget mødes med hende til et interview om den bog, som de fem kvinders samtale over de to flasker vin skulle vise sig at blive startskuddet til.
I bogen dokumenterer professorerne, at kvinder i mange brancher overbebyrdes med "lorteopgaver."
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Her er tre ministerier, den nye regering bør slå sammen
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Seniorrådsformænd i København: Ældre på plejehjem skal kunne fravælge klimavenlig kost
- Ældrelinjen får et opkald om dagen. Organisationer advarer om muligt mørketal

















