V-formænd afviser samarbejde med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"

Troels Lund Poulsen skal ikke regne med helhjertet opbakning fra alle dele af Venstres bagland, hvis han trods sine drømme om at danne regering med Konservative og Liberal Alliance i sidste ende bøjer sig og indgår i en ny regering med Mette Frederiksen som statsminister.
Omvendt frygter en række lokale Venstre-formænd, at det kan skade partiet yderligere, hvis Lars Løkke Rasmussens umiddelbare afvisning af VLAK-idéen ender med at gøre et bredt regeringssamarbejde til det eneste reelle alternativ for Troels Lund Poulsen.
"Vi har lidt og blødt så rigeligt under den nuværende midterregering," siger Henrik Boye Christensen, der er kommuneforeningsformand for Venstre i Struer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Ældre kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Ældre
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 100 At pensionsopsparinger i udgangspunktet skal deles ligeligt i tilfælde af skilsmisse (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 115 Lov om engangsbeløb til modtagere af forsørgelsesydelser, folkepension, børne- og ungeydelse og uddannelsesstøtte m (Beskæftigelsesministeriet)Vedtaget
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- En stribe partiledere blev væk, da Ældre Sagen jagtede løfte om omsorgsgaranti
- Velux Fonden: I fremtiden vil hver tiende dansker være over 80. Vi fonde bør overveje, hvordan vi bidrager med løsninger
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem


















