I dag lancerer udenrigsminister Jeppe Kofod (S) et nyt handelspolitisk forum.
Forummet består af erhvervsorganisationer, fagbevægelsen, civilsamfund og eksperter, der skal give regeringen handelspolitisk inspiration.
"Jeg har taget initiativ til handelspolitisk forum, fordi den regelbaserede verdenshandel risikerer at havne i en seriøs krise. Der er handelskrig mellem Kina og USA – og verdenshandelsorganisationen WTO er lammet. Derfor er der et stort behov for, at den danske regering spiller aktivt ind i kampen for fri, bæredygtig og fair international handel, baseret på internationale regler," siger Jeppe Kofod.
Ifølge udenrigsministeren udspringer krisen i den internationale samhandel ikke mindst af, at WTO er blevet en strategisk kampplads i handelskrigen mellem USA og Kina. Amerikansk utilfredshed med Kinas ageren og WTO's regler har ledt til, at WTO's appelorgan er blokeret – og potentielt ude af funktion til december.
Men det nye handelsforum vil ikke kun fokusere på fri handel – bæredygtighed skal også spille en rolle, understreger Jeppe Kofod:
"Skovbrandene i Amazonas understreger om noget, at handelspolitik ikke kan ses i isolation, og at der behov for bæredygtige handelsaftaler. Den globale opvarmning og det handelspolitiske kogepunkt er en katastrofal termisk timing, som verdenssamfundet skal have skruet ned for."
Forummets medlemmer er foruden udenrigsministeren:
- Brian Mikkelsen, Dansk Erhverv
- Lars Sandahl Sørensen, Dansk Industri
- Mikkel Stenbæk Hansen, Dansk Initiativ for Etisk Handel
- Anne H. Steffensen, Danske Rederier
- Bente Sorgenfrey, FH
- Jens Ladefoged Mortensen, Københavns Universitet
- Ane Buch, SMV Danmark
- Anne Lawaetz Arhnung, Landbrug & Fødevarer
- Troels Dam Christensen, 92-gruppen
Første møde blev afholdt tirsdag klokken 11.30 i København.
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























