Aftale om EU-mindsteløn er forhandlet på plads

7. juni 2022 kl. 11.20
Danmarks store frygt, og en af EU-Kommissionens storstilede mærkesager er nu afgørende tæt på at blive til virkelighed.
Natten til tirsdag nåede Europa-Parlamentet og medlemslandene til en enighed om en ny aftale om en ny EU-mindsteløn.
”Med denne aftale om mindsteløn skriver vi socialpolitisk historie i Europa,” udtaler den ene af Europa-Parlamentets forhandlere Dennis Radtke, som tilhører den konservative gruppe i Parlamentet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat



























