Bliv abonnent
Annonce
Om  
Britta Bjerregaard

Alm. Brand Group finder ny skadedirektør i egne rækker

Det er en ny rolle, men samme organisation, som Britta Bjerregaard skal vænne sig til.
Det er en ny rolle, men samme organisation, som Britta Bjerregaard skal vænne sig til.Foto: Mogens Ladegaard/Ritzau Scanpix
3. april 2025 kl. 13.35

Hun har mere end et årtis erfaring i forsikringsbranchen, og nu skal Britta Bjerregaard til at finde sig til rette rollen som skadedirektør i Almindelig Brand Group.

Det oplyser Almindelig Brand Group i en pressemeddelelse.

Britta Bjerregaard er allerede et kendt ansigt i Almindelig Brand Group, siden 2023 har den uddannede jurist været ansat som direktør for Kundecenter Privat.

”Det er jo ikke uvant for mig at have ansvaret for skade, og jeg ser frem til at være med til at tage de næste skridt på rejsen med at udvikle skadeområdet,” siger Britta Bjerregaard.

Britta Bjerregaard havde første dag i sin nye rolle 3. april.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026