Den nuværende chefredaktør for Fagbladet 3F og kommunikationschef i 3F, Nicolai Kampmann, skal fra december være ny chefredaktør for Avisen.dk og administrerende direktør for Avisen.dk ApS, skriver 3F på deres hjemmeside.
"Nicolai har i en årrække stået i spidsen for ét af Danmarks bedste fagblade, og han har et dybt kendskab til LO-fagbevægelsens muligheder og udfordringer. I de samtaler, jeg har haft med Nicolai Kampmann, er jeg blevet overbevist om, at han kan udvikle virksomheden i en vanskelig branche," siger Avisen.dk's bestyrelsesformand, Michael Jacobsen.
Den kommende chefredaktør er uddannet journalist og har tidligere arbejdet for Aktuelt, Ritzau, Alka og Undervisningsministeriet, men har siden 2012 været chefredaktør på Fagbladet 3F og kommunikationschef for 3F.
"Vi skal være de bedste på stof om arbejdsliv og arbejdsmarked. Vi skal konkurrere om lønmodtagernes opmærksomhed i en tid, hvor hastighed spiller en stor rolle, og hvor medie-brands i klassisk forstand er under pres. Vi skal samarbejde med medier og organisationer, hvor det giver redaktionel mening. Jeg har et åbent sind for at udvikle medie-indhold til gavn for brugeren, og jeg glæder mig til sammen med stærke journalister at sikre lønmodtagerne en tydelig stemme," siger Nicolai Kampmann.
I samarbejde med bestyrelsen for Avisen.dk skal Nicolai Kampmann udarbejde et nyt forretningsgrundlag og strategi for Avisen.dk.
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























