Bliv abonnent
Annonce

Besparelser får kommunerne til at prioritere: Stærke ledige skal endnu hurtigere i gang

Kommuner er i fuld gang med at lave nye strategier for deres beskæftigelsesindsatser efter forårets jobreform. Flere satser på at hente nogle af besparelserne hjem ved at få de stærkeste ledige hurtigere i job, så de fortsat kan prioritere de ledige længst fra arbejdsmarkedet.
Kommuner er i fuld gang med at lave nye strategier for deres beskæftigelsesindsatser efter forårets jobreform. Flere satser på at hente nogle af besparelserne hjem ved at få de stærkeste ledige hurtigere i job, så de fortsat kan prioritere de ledige længst fra arbejdsmarkedet.Foto: Lars Helsinghof
31. oktober 2025 kl. 05.00

De stærkeste ledige skal endnu hurtigere i arbejde, så de svageste kan få samme hjælp som hidtil.

Sådan lyder det fra flere kommuner, som på grund af beskæftigelsesreformen skal spare næsten en milliard kroner næste år på blandt andet vejledning, kurser og samtaler med arbejdsløse.

"Vi vil gerne bruge kræfterne på dem, som har brug for noget særligt for at komme i job eller uddannelse. Dem, der kan selv, skal til gengæld indstille sig på, at de skal i gang så hurtigt som muligt, så de kan frigøre nogle ressourcer. Vi er nødt til at gentænke vores indsats og tænke på tværs af beskæftigelse og socialområdet, så vi stadig kan give en håndholdt indsats til dem, som har brug for ekstra hjælp," siger Connie Eden (SF), formand for arbejdsmarkedsudvalget i Fredericia.

LogoArbejdsmarked
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026