Besparelser på konsulenter rammer skoler og jobcentre

9. marts 2021 kl. 02.00
Socialdemokratiets valgløfte om at spare milliarder på offentlige myndigheders samarbejde med eksterne konsulenter kan nogle steder betyde færre penge til børn og arbejdsløse.
Det er beskeden fra flere af de lokale politikere, der nu sidder med det konkrete ansvar for at indhente den milliardbesparelse på konsulenter, som regeringen fik skrevet ind i kommunernes økonomiaftale for 2021.
I Vejle Kommune betyder kravet om konsulentbesparelser, at man skal spare 10 millioner kroner i år stigende til 20 millioner kroner i 2025. Opgaven med at finde besparelserne i praksis er blevet lagt ud til de enkelte politiske udvalg.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- Debattør: Djøf pisser på sine minoritetsmedlemmer, når fagforeningen nægter at tage stilling
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Fagforening: Regeringen er ved at smide en historisk mulighed for ligestilling på gulvet
- Afgående ordfører for Konservative sår tvivl om omstridt arbejdskraftordning




















