Borgerlige åbner for at ændre på EUX'en

Hvis vi skal sikre os, at EUX-eleverne når et højt fagligt niveau, så de efterfølgende kan få en praktikplads, er det nok en god ide at lytte til den bekymring, der kommer fra dem, som sidder med fingerene nede i bolledejen.
Peter Juel Jensen (V)
Uddannelsesordfører
Hvad er EUX'en?
EUX'en giver eleverne mulighed for at opnå gymnasialt niveau i forbindelse med deres erhvervsuddannelse. Eleverne kan bagefter læse videre og videreuddanne sig på samme vilkår som personer med gymnasial eksamen.
Uddannelsen har eksisteret siden 2010, men er blevet udvidet i forbindelse med vinterens EUD-reform.
Uddannelsen er blevet kaldt "den hemmelige ungdomsuddannelse". Men ifølge de seneste tilmeldingstal fra Undervisningsministeriet er kendskabet til uddannelsen ved at stige. I 2013 søgte 623 grundskoleeelever ind på uddannelsen. Det tal er i år steget til 980.
Erhvervsuddannelsesreformens succes står og falder med, om man får skabt en fagligt solid EUX-uddannelse, som bliver attraktiv for erhvervslivet.
Derfor er det stærkt bekymrende, at både arbejdsgiverne og fagbevægelsen sår tvivl om den EUX-model, som regeringen, SF og de borgerlige blev enige om i forbindelse med EUD-reformen.
Det mener Venstres uddannelsesordfører, Peter Juel Jensen, som ønsker at justere på EUX'ens grundforløbsstruktur, allerede inden den er blevet vedtaget.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel





























