Bliv abonnent
Annonce

DSB melder sig ind i DI og skrotter overenskomster

DSB's direktør Flemming Jensen har sammen med selskabets bestyrelse fået meldt DSB ind i DI. Det skal være med til at gøre DSB mere 'markedsorienteret'.
DSB's direktør Flemming Jensen har sammen med selskabets bestyrelse fået meldt DSB ind i DI. Det skal være med til at gøre DSB mere 'markedsorienteret'.Foto: /ritzau/Jens Dresling
21. december 2017 kl. 05.00

En af de julegaver, man helst ville være foruden.

Sådan lyder beskeden fra Dansk Jernbaneforbund og HK, efter at DSB i sidste uge meldte sig ind i Dansk Industri.

Indmeldelsen i Dansk Industri betyder nemlig, at størstedelen af DSB’s godt 7.300 medarbejdere fra 1. april 2018 bliver omfattet af en ny overenskomst.

LogoArbejdsmarked
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026