Eksperter løber tør for idéer til nye reformer
Regeringen vil afskaffe efterlønnen, men danskerne må indstille sig på, at der skal flere tiltag til, hvis der frem mod 2020 skal bringes balance i statens finanser. Det mener flere eksperter, som Altinget | Arbejdsmarked har talt med, men de har svært ved at pege på nye tiltag, som kan få økonomien tilbage på sporet.
Formanden for Arbejdsmarkedskommissionen, Jørgen Søndergaard, hæfter sig ved, at regeringen allerede har lagt op til at gennemføre de reformer, som vil give de største økonomiske bidrag til statskassen. Den har gennemført reformer af dagpengene og beskæftigelsesindsatsen, og derudover er der lanceret reformer af førtidspensionen, SU'en og efterlønnnen.
"Jeg har svært ved at se, at der skulle være andre områder end disse, hvor man kan spare penge," siger han og tilføjer, at man kan kombinere forskellige mindre tiltag, som tilsammen kan give et bidrag.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre

























