Erhvervsskoler kræver AMU-løfter indfriet straks

Vi reagerer nu, fordi vi hører fra vores skoler, at de begynder at lukke aktiviteter ned.
Lars Kunov
Formand, Danske Erhvervsskoler - Lederne
Da den nuværende regering var i opposition, var det et meget klart ønske, at besparelserne skulle rulles tilbage, så vi håber selvfølgelig også, der er en forståelse for, at det her har en meget høj prioritet for os.
Lars Kunov
Direktør, Danske Erhvervsskoler - Lederne
"Der er akut behov for at gøre noget, hvis vi skal redde AMU-systemet."
Sådan siger direktør for Danske Erhvervsskoler - Lederne, Lars Kunov, i en påmindelse til den nye regering om dens udtalelser fra tiden i opposition.
Før valget sagde nuværende børne- og undervisningsminister Christine Antorini (S) nemlig, at "... vi (socialdemokraterne, red.) vil rulle regeringens og Dansk Folkepartis nedskæringer i den såkaldte genopretningspakke tilbage på uddannelse."
Den intention er ikke nævnt i regeringsgrundlaget, og det er stadig usikkert om og hvornår, besparelserne på AMU føres tilbage til niveauet før genopretningspakken.
"Vi er bange for, at man venter med at kigge på det her til efter trepartsforhandlingerne en gang i foråret, og så sker der måske noget næste sommer. Det er nu - og ikke efter en lang trepartsforhandling - at der skal gøres noget, hvis man skal rulle besparelserne tilbage," siger Lars Kunov.
Dramatisk fald i deltagere
Grunden til hans advarselsråb er den negative udvikling, AMU-kurserne er inde i, forklarer Lars Kunov.
"Vi ser et dramatisk fald i AMU-aktiviteten, et fald der ligger ud over konjunkturerne. Vi reagerer nu, fordi vi hører fra vores skoler, at de begynder at lukke aktiviteter ned. De fyrer lærere og går med svære overvejelser om, hvorvidt man skal nedlægge nogle af de udstyrskrævende faciliteter".
Lars Kunov understreger også, at han kender til "rigets tilstand" og ved, at "ting tager tid". Men at han har forventninger til regeringen, lægger han ikke skjul på.
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























