Flygtninge-chef efter tumult om indslusningsløn: Jeg er super tilfreds

Vi har tabt skridt på al den her snak om indslusningsløn, og diskussionen har bevæget sig i en helt forkert retning med fare for at skabe større modsætninger end nødvendigt.
Simon Tøgern
Formand, HK/Privat
Vi kan sætte flueben ved, at det er lykkedes at sætte en dagsorden og rejse en debat, som udfordrer det nuværende system.
Andreas Kamm
Generalsekretær, Dansk Flygtningehjælp
Det hører til sjældenhederne, at en fagboss forlanger chefen for en humanitær organisation fyret på gråt papir, hvis ikke han makker ret.
Derfor var der mange, som fik pebernødden galt i halsen, da sektorformand Simon Tøgern fra HK/Privat i december opfordrede til boykot af Dansk Flygtningshjælp og fyring af generalsekretær Andreas Kamm.
Årsagen til den heftige energiudladning på Facebook var, at flygtningeorganisationen i fagforbundets øjne førte vedvarende kampagne for at bruge indslusningsløn til at få flere flygtninge i job.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen



























