Kim Jung Olsen
Simon Tøgern
Gitte GeertsenFormand i HK Privat går af – faglig chef søger posten

"Nu er det snart slut med at banke flere søm i," skriver HK Privats længesiddende formand, Simon Tøgern, efter at have meddelt, at han ikke stiller op til genvalg.
"Jeg synes stadig, at jeg har meget at bidrage med rent fagpolitisk, men det behøver ikke at være som formand," fortsætter den afgående sektorformand, der har været tilknyttet HK siden januar 2000.
HK Privat er den største sektor under HK Danmark – landets næststørste fagforbund. Formandsrollen er derfor en markant profil i fagbevægelsen, og den første kandidat har allerede meldt sit kandidatur samme dag som Tøgerns udmelding.
"Flere tillidsvalgte har løbende spurgt mig om, hvorvidt jeg ville kandidere til sektorformand. Til det har jeg hver gang svaret – det tager jeg stilling til, den dag Simon stopper. Nu er dagen kommet og jeg har gjort mig mine overvejelser," skriver Kim Jung Olsen, faglig chef i HK Privat.
Olsen har længe været tilknyttet fagforbundet og bliver af Simon Tøgern beskrevet som sin "makker gennem mere end 25 år".
Den nye sektorformand bliver valgt ved HK Privat Kongressen, der bliver afholdt søndag 17. til tirsdag 19. september.
Næstformand i HK Privat Gitte Geertsen genopstiller samtidig som næstformand.
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost



























