Formandskandidat i DM: Magten skal spredes ud på flere personer

30. september 2024 kl. 05.00
Politikerne i DM skal forberede sig på nye opgaver.
I hvert fald hvis det står til Anne-Mette Wehmüller, kandidat til fagforeningen, der om en uge offentliggør, hvem der skal stå i spidsen for godt 75.000 akademikere.
"Hvis jeg vinder, vil jeg arbejde for en model med ordførerskaber, så det i højere grad er et team og ikke alene forpersonen, der tegner DM udadtil. Synligheden og magten skal spredes mere ud, og vi skal løfte lidt mere i flok på de politiske dagsordener," siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel


























