
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Især ét budskab var værd at hæfte sig ved i Mette Frederiksens (S) 1. maj tale:
Den socialdemokratiske formand og kongelige undersøger, der fortsat kæmper med at kunne danne regering, slog endegyldigt fast, at der ikke er flertal for at gennemføre slagnummeret fra valgkampen om en formueskat. Men hun sagde også følgende:
"Hvis en ny regering ellers tager andre initiativer, der går op imod uligheden i vores samfund, så har vi socialdemokrater ikke noget problem med, at vi samtidig sætter et ambitiøst mål for, hvordan velstanden skal øges."
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”


























