Højtlønnede villige til at betale for højere dagpengesats
Dagpengesatsen er så lav, at flere højtlønnede danskere kun får dækket cirka en tredjedel af deres løn, når de ender på dagpenge. Derfor foreslår fagforeningen Business Danmark, at a-kasserne skal have mulighed for at tilbyde forskellige dagpengeydelser, skriver Berlingske.
Business Danmark vil have et differentieret dagpengesystem, så a-kasserne kan overtage de private lønforsikringer.
”Mange højtlønnede er parate til selv at betale for bedre dækning i stedet for skattestigninger. I dag tilbyder private selskaber jo lønforsikring, og hvorfor så ikke give a-kasserne mulighed for det. Så lægger man det i statslig regi, hvor der ikke er samme profitbehov,” siger formanden for Business Danmarks a-kasse, Per Møller, til Berlingske.
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























