Hul i loven? Folk med job får jobpræmie

23. maj 2017 kl. 04.00
Uden at have haft en eneste ledighedsdag er en gruppe personer nu berettiget til at modtage den såkaldte jobpræmie.
Præmien, der kan beløbe sig til 45.000 kroner, skulle gå til langtidsledige, der gjorde en ekstra indsats for at komme tilbage på arbejdsmarkedet.
Men nu viser det sig, at en formulering i loven tildeler præmien til folk, der vender tilbage til deres job efter at have været helt eller delvist sygemeldte over en længere periode. Og de får præmien, selvom de har fået fuld løn under deres sygdom, hvis blot arbejdsgiveren har modtaget refusion for udgifter til sin ansatte.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Dagtilbudsleder: Pædagoger taler selv faget ned. Det gør kun rekrutteringskrisen værre


























