Allan Boye Thulstrup
Tine JohansenFørste kandidat melder sig på banen som Journalistforbundets nye formand

Dansk Journalistforbunds (DJ) næstformand, Allan Boye Thulstrup, ønsker at blive forbundets næste formand.
Det skriver han på LinkedIn, hvor han meddeler, at han ønsker at stille op til forbundets formandsvalg 28. april.
Meldingen kommer i kølvandet på at Journalistforbundets formand, Tine Johansen, har meldt ud, at hun ikke genopstiller som formand, og dermed stopper efter seks år på posten.
"DJs bedste tillidsrepræsentant, vores formand Tine Johansen, har besluttet, at hun ikke genopstiller, når DJs fagligt aktive mødes til delegeretmøde i april. Det er jeg oprigtig ked af – og det skal heller ikke være nogen hemmelighed, at jeg har brugt en del kræfter på at forsøge at tale hende fra det," skriver Allan Boye Thulstrup på LinkedIn.
Allan Boye Thulstrup har en baggrund som journalist ved Herning Folkeblad og kommunikationskonsulent i Herning Kommune. I 2020 tiltrådte han som næstformand i Journalistforbundet.
Og nu vil han være formand for forbundets 18.000 medlemmer i medie- og kommunikationsbranchen.
"Alle de gode og vigtige projekter vil jeg gerne være med til at sikre også fortsætter i de kommende år. Den aktuelle verdenssituation tilskriver, at det aldrig har været vigtigere at kæmpe for troværdige informationer og ansvarlige medier," skriver han.
Tine Johansen forlader formelt formandsposten ved forbundets delegeretmøde 28. april, hvor den nye formand skal udpeges.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
























