Klimaministeren afviser massiv kritik af regeringens svar på nye grønne EU-krav

Danskerne betaler i forvejen de højeste energiafgifter i EU, og hvis store danske virksomheder virkelig mener, at energiafgifterne skal have endnu et hak opad, er de velkomne til selv at betale.
Nogenlunde sådan lyder en del af klimaminister Lars Aagaards (M) forsvar for, at regeringen med en ny køreplan for energieffektivitet gør, som både oppositionen og dansk erhvervsliv over en temmelig bred kam længe har frygtet og advaret imod.
Er det at hvile på laurbærrene, at danskerne betaler de højeste el-regninger i Europa?
Lars Aagaard (M)
Klimaminister
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























