Jakob Bøving Arendt skal stå i spidsen for Kost- og Ernæringsforbundet som forbundets nye direktør.
Det skriver forbundet i en pressemeddelelse.
Den nye direktør kommer fra en stilling som kontorchef i Statsministeriet, hvor han har arbejdet siden 2014 i forskellige roller.
Formanden for Kost- og Ernæringsforbundet Ghita Parry udtaler:
"Vi glæder os meget til samarbejdet med Jakob, der med sin brede erfaring fra politik og kommunikation kan bidrage til at varetage medlemmernes interesser på arbejdsmarkedet og i samfundet," siger hun i pressemeddelelsen.
Jakob Bøving Arendt har været ledende pressesekretær under skiftende statsministre og er siden blevet udnævnt til chef for regeringens kommunikationsenhed med det overordnede ansvar for regeringens kommunikation og statsministerens presseafdeling.
Jakob Bøving Arendt er uddannet cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet og har tidligere været ansat i Finansministeriet og Dansk Industri.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen

























