Medieforliget risikerer at lukke digitale medier

De senere år har budt på skærpet retorik mellem politikere og medier med alvorlig nedtur i anseelsen blandt vælgerne for begge til følge.
Også i det lys er de igangværende politiske forhandlinger om vilkårene fra 1. januar for statens medier og den statslige støtte til de private medier spændende.
I de nærmeste dage ventes kulturministeren at kunne gøre op, hvilke partier der vil være med i den afgørende runde om et forlig før sommerpausen. Dansk Folkeparti er under alle forhold med og kan lægge stemmer til et smalt forlig. Enhedslisten, SF, Alternativet og selv Radikale kommer ikke/næppe med – så det springende punkt bliver Socialdemokratiet, der møder med sin drevne ordfører, Mogens Jensen, og med lydhørhed fra sin formand, Mette Frederiksen.
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























