Mindeord: Civilingeniør Torben Jakobsen, DTU Byg (88)
24. oktober 2019 kl. 08.43
Torben Jakobsen stammede fra Silkeborg og blev civilingeniør fra DTH i 1959. Det blev til et par år i Californien og hos et par danske rådgivende ingeniørfirmaer, inden han i 1969 blev ansat ved Instituttet for Husbygning, DTH, først som amanuensis og siden som lektor.
Efter udflytningen fra Øster Voldgade til de nye bygninger i Lundtofte med ny styrelseslov og udvidelse af medarbejderstaben varetog Torben opgaven som medarbejderrepræsentant i fagråd og samarbejdsudvalg, og han fungerede som tillidsmand i rigtig mange år.
På det faglige område fik Torben etableret undervisning i bygningsbrandteknik, og siden udviklede det sig til flere brandrelaterede kandidatkurser og til masteruddannelsen i brandsikkerhed.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























