Nikolaj Bøgh
Lars BarfoedNikolaj Bøgh afløser Barfoed
Frederiksberg Konservative Vælgerforening har torsdag aften valgt, hvem der skal overtage Lars Barfoeds plads som kredsens konservative folketingskandidat. Nikolaj Bøgh, der er rådgiver i JKL og medlem af kommunalbestyrelsen, overtager Barfoeds plads.
På sin Facebook-proil skriver Nikolaj Bøgh:
”Meget stolt nyvalgt konservativ folketingskandidat på Frederiksberg. Folketinget mangler i høj grad Frederiksbergs konservative stemme og fokus på de værdier, der er så grundfæstede hos os. Jeg glæder mig til at gå i gang med arbejdet med igen at sikre Frederiksberg-konservatismen en plads på Christiansborg."
Nikolaj Bøgh er i den konservative gruppe på Frederiksberg medlem af kommunens undervisningsudvalg, kultur- og fritidsudvalg, arbejdsmarkeds- og uddannelsesudvalg, by- og miljøudvalg samt børneudvalg. Han er desuden formand for By- og Pendlercykelfonden og er ansat som rådgiver i kommunikationsvirksomheden JKL.
Han har tidligere arbejdet som chefkonsulent i Dansk Arbejdsgiverforening og som særlig politisk rådgiver for socialminister Henriette Kjær (K).
Omtalte personer

Nikolaj Bøgh
Kommunalbestyrelsesmedlem (K), Frederiksberg Kommune, public affairs-rådgiver, Grace Public Affairs, fhv. særlig rådgiver, socialminister Henriette Kjær (K)

Lars Barfoed
Formand for Det Kongelige Teater, Foreningen Norden og Danmarks Underholdningsorkester, selvstændig med Lars Barfoed & Company, næstformand, By & Havn
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
























