Ny aftale giver kommunale chefer mere pension og mindre i fratrædelse

10. marts 2026 kl. 16.56
Det skal være slut med avisoverskrifter om chefer og direktører i kommunerne, som tager millioner med sig i fratrædelse, selv om de kun har været ansat i få måneder.
Med en ny overenskomstaftale mellem KL og de kommunale chefers organisationer (Djøf, Ida, HK m.fl.) bliver der nu skåret ned for, hvor meget der skal udbetales ved fratrædelse det første år efter en ansættelsesstart.
Frem over skal der ved ”uansøgt afskedigelse”, som ikke skyldes ”væsentlig misligholdelse” udbetales tre måneders løn inden for de første seks måneders ansættelse og seks måneders løn ved ansættelse mellem seks og tolv måneder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret


























