Partier er åbne for barselordning til topatleter

31. juli 2021 kl. 06.00
Folketingets partier reagerer nu på, at Dansk Svømmeunions direktør, Merete Riisager, vil have en barselsordning for topatleter på finansloven.
"Det er en rigtig god idé med en barselsordning for topatleter, men om den skal på finansloven, vil jeg godt have lov til at diskutere. Det skal overvejes nærmere, hvordan det præcist skal finansieres," siger Søren Søndergaard, der er idrætsordfører for Enhedslisten.
Han problematiserer de forskelligartede arbejdsvilkår og kontrakter, som danske topatleter arbejder under. Politikerne på Christiansborg kan dermed ikke lave en ordning, som er lige for alle.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























