Christian Gundtoft
Peter SkaarupPeter Skaarup mister politisk assistent
Dansk Folkepartis gruppeformand, Peter Skaarup, skal have ny politisk assistent.
Hans nuværende assistent, Christian Gundtoft, der har været ansat siden 1. maj 2017, har fået nyt job og forlader dermed Christiansborg til fordel for en stilling som presseansvarlig i MP pension - Magistrenes og Psykologernes Pensionskasse.
Det oplyser Christian Gundtoft til Altinget.
Christian Gundtoft har sidste arbejdsdag i Dansk Folkeparti 31. august, men selvom han forlader posten som politisk assistent efter kun fire måneder, fortæller han, at jobskiftet sker helt uden drama.
”Vi skilles i god ro og orden, og de har været ualmindeligt søde og forstående. Nu kom det her tilbud, og de forstod godt, at jeg ikke kunne sige nej,” siger han til Altinget.
Der er endnu ikke sat navn på, hvem der afløser Christian Gundtoft på posten som politisk assistent for Peter Skaarup.
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























