Jesper Kaas Schmidt tiltræder 1. april stillingen som kommunaldirektør i landets ottende største kommune, Randers Kommune. Han kommer senest fra stillingen som kommunaldirektør for Norddjurs Kommune, hvor han har siddet i direktørstolen siden 2007.
Det skriver Randers Kommune.
Jesper Kaas Schmidt erstatter konstitueret kommunaldirektør siden 1. november 2016, Erik Mouritsen. Erik Mouritsen har været konstitueret i embedet, siden tidligere kommunaldirektør Hans Nikolaisen fratrådte.
”Vi er i Randers Kommune midt i en række væsentlige by- og erhvervsudviklingsprojekter og skal løbende udvikle vores velfærd til gavn for kommunens borgere. Med valget af Jesper Kaas Schmidt får vi en kommunaldirektør, der absolut kan føre byrådets visioner ud i livet og sammen med direktionen være en driver i at skabe vækst og dermed gode vilkår for alle i kommunen,” siger borgmester Claus Omann Jensen (V) til Randers Kommune.
Særligt får Jesper Kaas Schmidt til opgave at understøtte service og tilbud til borgerne samt skabe de bedste muligheder for byens erhvervsliv.
Jesper Kaas Schmidt er bosat i Randers og er uddannet cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet.
Han har tidligere været ansat som kommunaldirektør i Hinnerup, som senere blev til Favrskov Kommune. Jesper Kaas Schmidt har ved siden af rollen som kommunaldirektør i Norddjurs Kommune været formand for Kommunaldirektør-netværket i Region Midtjylland siden 2014.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU



























