Regeringen åbnede for 1000 sosu-ansatte fra lande udenfor EU: Et år efter er der kommet fem

31. januar 2025 kl. 05.00
Det vakte opsigt, da regeringen for et år siden åbnede døren til arbejdsmarkedet for 1000 sosu-hjælpere fra lande udenfor Europa via den såkaldte positivliste.
Ordningen, der normalt kun er for specialiserede faglærte, skulle hjælpe kommunerne med at finde flere hænder til ældreplejen og samtidig give herboende udlændinge - der ellers risikerede at blive sendt hjem - en mulighed for at blive, hvis de fik job som sosu-hjælper.
Det er dog næppe dem, som kommer til at løse rekrutteringskrisen, viser nye tal fra Styrelsen for International Rekruttering og Integration.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Mia Riedel Lentz52 årI dag
Koncernpersonalechef, JP/Politikens Hus
Christine Antorini61 årI dag
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Helge Jannik Pedersen67 årI dag
Cheføkonom, Nordea
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























