Bliv abonnent
Annonce

Røde partier presser Socialdemokratiet: Opsig velfærdsforliget

Sigurd Agersnap fra SF mener, at Socialdemokratiet er nødt til at opgive velfærdsforliget med de blå partier, hvis man reelt vil have mulighed for at gennemføre sin nye pensionsplaner i den kommende folketingsperiode.
Sigurd Agersnap fra SF mener, at Socialdemokratiet er nødt til at opgive velfærdsforliget med de blå partier, hvis man reelt vil have mulighed for at gennemføre sin nye pensionsplaner i den kommende folketingsperiode.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
13. marts 2026 kl. 05.00

Socialdemokratiet må bryde med de blå partier, hvis partiets valgforslag om bedre pensioner skal blive til virkelighed.

Det mener både SF og Enhedslisten, som vil have socialdemokraterne til at tage et opgør med det såkaldte velfærdsforlig fra 2006, der bestemmer den løbende stigning i pensionsalderen.

Ellers bliver det svært for Socialdemokratiet både at udvide Arne-pensionen og samtidig bremse stigningen i pensionsalderen, når de blå partier også står bag aftalen.

LogoArbejdsmarked
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026