Sjelle øger chancerne for genvalg
Dermed rykker Helle Sjelle tættere på muligheden for genvalg, end hun har været før, vurderer Altinget.dk's politiske kommentator og valgekspert, Niels Th. Dahl.
Tidligere var Helle Sjelle nemlig opstillet i Københavns Storkreds med en hård konkurrent i form af kultur- og kirkeminister Per Stig Møller, og valgprognoserne dømte Helle Sjelle ude. De Konservative står efter en lang nedtur i meningsmålingerne således kun til ét mandat i storkredsen, og prognoser fra valgforsker Søren Risbjerg Thomsen viser, at Konservative skal helt op på 18 mandater på landsplan for at få to i København, forklarer Niels Th. Dahl.
"Konservative har i prognoserne lige nu også kun ét mandat i Sjællands Storkreds, hvor Sjelle stiller op. Men sandsynligheden for, at Konservative får fisket et mandat mere hjem her, er langt større, end den er i København. Professor Risbjergs prognoser viser nemlig, at to konservative mandater i Sjællands Storkreds blot kræver 10 mandater til partiet på landsplan," siger Niels Th. Dahl.
Indsigt
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost





























