11. januar 2019 kl. 12.01
Jens Klarskov, der stoppede som topchef i Dansk Erhverv i sommer, ansættes som seniorrådgiver i PR- og konsulentvirksomheden Rud Pedersen. Det oplyser Jens Klarskov til Berlingske.
Om sin nye stilling fortæller Jens Klarskov:
"Jeg kommer primært til at rådgive større private virksomheder, men der kan også komme organisationer og offentlige myndigheder," siger han til Berlingske.
Tidligere konservativ erhvervsminister Brian Mikkelsen overtog i sommer stillingen som topchef i Dansk Erhverv efter Jens Klarskov.
58-årige Jens Klarskov, der er uddannet cand.jur. fra Københavns Universitet, begynder i stillingen som seniorrådgiver i Rud Pedersen 15. januar.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Anne-Mette Felby Madsen50 årI dag
Erhvervschef, Høje-Taastrup Kommune
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


























