Der har været intern stoleleg i Trygkoncernens ledelse. Det betyder, at Alexandra Bastkær Winther forlader sin direktørstol i Tryg og nu har fundet vej til den ledende direktørstol for forsikrings-aktieselskabet Alka.
Det skriver FinansWatch.
Stolelegen indebærer desuden en afsked og byttehandel med Frederik Sjørslev, der har været direktør for Alka, siden Tryg købte Alka i 2017. Han vender nu tilbage til Tryg som øverste direktør for hele Trygs tværgående skadesorganisation.
Alexandra Bastkær Winther træder i hans sted og forlader sin stilling som direktør for Tryg-koncernens Strategi og M&A-afdeling. Her har hun de seneste to år blandt andet spillet en central rolle i Trygs opkøb af det britiske krypteringssystem RSA.
I den nye stilling kan hun derudover trække på sine erfaringer som leder i Boston Consulting Group og som analytiker i den amerikanske multinationale finans- og bankkoncern JPMorgan Chase & Co.
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner























