Bliv abonnent
Annonce
Om  
Niels Fenger
Jørgen Steen Sørensen
Kristian Hegaard

Landsdommer bliver ny ombudsmand

6. november 2019 kl. 07.53

Niels Fenger bliver indstillet som ny ombudsmand i Folketinget. Det er Folketingets Retsudvalg blevet enige om efter flere måneders uenighed.

Det skriver Folketinget i en pressemeddelelse.

Den 51-årige landsdommer og juraprofessor skal overtage posten fra Henrik Bloch Andersen, der 24. oktober i år blev valgt som midlertidig ombudsmand på grund af uenighed i Folketinget. 

Dermed har Folketinget fundet en permanent afløser til tidligere ombudsmand Jørgen Steen Sørensen, der har valgt at stoppe på posten for at blive højesteretsdommer.

”Jeg glæder mig over, der er tale om et enigt Retsudvalg. som indstiller dr.jur. og landsdommer Niels Fenger, der er en forvaltningsretlig ekspert uden sidestykke,” siger fungerende formand for Folketingets Retsudvalg Kristian Hegaard (R) til DR og tilføjer:

”Nu afventer forhandlinger mellem Folketingets administration og den indstillede kandidat, førend det fremsættes i folketingssalen.”

Niels Fenger er som landsdommer blandt andet kendt for sin deltagelse i den såkaldte skattesagskommission som kommissionsmedlem. Her var en af kommissionens centrale opgaver at undersøge, hvem der stod bag lækket af daværende statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) skattepapirer til avisen B.T.

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026