Folketinget har fundet en midlertidig ombudsmand

Folketinget har valgt landsdommer Henrik Bloch Andersen som midlertidig ombudsmand for Folketinget. Det sker efter indstilling fra Retsudvalget, oplyser Folketinget i en pressemeddelelse.
Valget af en midlertidig ombudsmand skyldes, at Folketingets Retsudvalg efter et længere, dramatisk forløb ikke har kunnet blive enig om at indstille en passende afløser. Det skriver Politiken.
Flere kandidater har ifølge avisen været på tale som nye ombudsmænd. Blandt andre har forbrugerombudsmanden, Christina Toftegaard Nielsen, direktør for Institut for Menneskerettigheder, Jonas Christoffersen, landsdommer Niels Fenger samt konstitueret landsdommer Johan Busse ifølge Politiken været i spil.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet































