Altinget indfører retningslinjer for brug af kunstig intelligens i debatindlæg

4. juni 2026 kl. 02.00
Altingets debatredaktion modtager i stigende grad debatindlæg, kommentarer og kronikker, som bærer tydeligt præg af at være skrevet med hjælp fra kunstig intelligens. Den menneskelige dimension i debatten er blevet svækket, og det samme gør sig gældende for kvaliteten.
Debatindlæg skrevet med omfattende brug af kunstig intelligens er ensartede i både tone, opbygning og sprogbrug. Argumentationen bliver ofte usammenhængende, upersonlig og ukonkret.
Derfor indfører Altinget nu retningslinjer for vores debat.
Altingets fem retningslinjer for brug af kunstig intelligens i opinionsstof
- Altingets rolle som mediehus er at skabe rammerne for debat mellem mennesker, ikke maskiner. Vi mener, at sprog og tanke hænger uløseligt sammen. I arbejdet med at formulere, hvad man tænker, mener og står for, er sproget et helt nødvendigt redskab. Det er dine tanker og din stemme, der gør debatten mere levende og skaber engagement.
- Vi opfordrer debattører til at forholde sig kritisk til, hvordan de bruger kunstig intelligens i skriveprocessen. Kunstig intelligens kan være et nyttigt værktøj til idéudvikling og research samt til at rette stave- og grammatikfejl, men vi forventer, at ræsonnementer, argumenter og formuleringer er skribentens egne.
- Uanset om kunstig intelligens bruges til research, skal alle faktuelle oplysninger og kilder verificeres, inden et indlæg indsendes til vores debatredaktion.
- Altinget foretrækker tekster, der er skrevet af mennesker, og vi anmoder vores debattører om at være åbne om brug af kunstig intelligens.
- Hvis et indlæg bærer præg af, at det helt eller i høj grad er genereret af kunstig intelligens, vil Altinget enten afvise det eller bede skribenten om at omformulere teksten.
Læs også
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Han foreslog Trump at "købe" Grønland. Nu bliver han Jeppe Kofods kollega
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Ny grønlænder på Borgen vil løsne Danmarks bånd: Grønland bør selv kunne anerkende Palæstina

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet
















