DF vil give Air Greenland redningshelikopter-kontrakt

Hvis det står til Dansk Folkeparti, så bør Air Greenland stå for at operere Grønlands redningshelikoptere i mange år fremover.
I november sidste år vandt Air Greenland kontrakten på at operere redningshelikoptere i Grønland i 2019 og 2020. Men en anden kontrakt for 2021-2025 blev hverken tildelt til Air Greenland eller et af de fire andre selskaber, som havde budt på kontrakten. Ifølge forsvaret havde ingen af de fem selskaber budt ind med en pris, som lå inden for forsvarets budgetramme.
Derfor skal kontrakten i udbud igen. Præcis hvornår det sker, kan forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen ikke oplyse på nuværende tidspunkt. Men når det sker, så bør forsvaret ikke kun kigge på, hvilken udbyder der kan gøre det billigst. Det mener Dansk Folkepartis forsvarsordfører, Jeppe Jakobsen.
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet














