Europas separatister ser mod Grønland og Færøerne

BRUXELLES: I et lille, men tætpakket mødelokalet i en afkrog af Europa-Parlamentet er Grønland og Færøerne kommet i spotlyset.
Her er ingen danskere. Til gengæld er masser af skotter, cataloniere, baskere, korsikanere, flamlændere – sågar folk fra det franske oversøiske territorium Ny Kaledonien helt ude øst for Australien – mødt op for at høre om frihedsdrømmene i den nordlige del af rigsfællesskabet en oktobereftermiddag i Bruxelles.
Det er derfor, møder som de her er så vigtige. De minder os om, at vores kamp ikke bare er lokal eller national.
Diana Riba i Giner
EU-parlamentariker (Esquerra Republicana de Catalunya)
Det er et netværk af regionale, separatistiske og minoritetsfokuserede partier på tværs af Europa, der har inviteret to færøske politikere og den nu tidligere partisekretær fra partiet Siumut i Grønland Ole Aggo Markussen til at dele ud af deres erfaringer.
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på













