Forsvarsministeriet opruster til fremtidens udfordringer med ny organisering
21. september 2021 kl. 09.33
Forsvarsministeriets departement er onsdag 20. september underlagt flyttevirak med ny organisering og prioritering af udvalgte områder fordel på otte centre. Det oplyser Forsvarsministeriet.
Den nye organisering betyder, at departementets medarbejdere mandag møder ind i faglige teams under et af otte nye centre. De nye centre skal synliggøre de områder, som skal styrkes og prioriteres.
Det indebærer, at der bliver møbleret om på poster, arbejdsinddeling og kommandoveje for at være med til at sikre, at ministeriet er rustet til de udfordringer, der følger med udviklingen og dertil et nyt og ændret trusselsbillede.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven
















