
Det er fire år siden, at der blev uddannet kredsdommerkandidater i Grønland, men i år er to nye dommere blevet færdiguddannet og klar til at udfylde de tomme pladser. Det skriver Sermitsiaq.
Eftersom at en af de i alt 12 dommere gik på pension for to år siden, har dommerstanden i Grønland været underbemandet, hvilket har resulteret i lange sagsbehandlingstider.
"Det er det samme, hvis man har et læs jord, der skal flyttes, så vil det tage ti mennesker længere tid end 12. Sådan er det også i retsvæsenet," siger administrerende dommer ved Retten i Grønland Stig Nørskov-Jensen til Sermitsiaq.
Med ansættelsen af de to færdiguddannede dommere, Stine Dana Lynge og Elisabeth Fleicher, er dommerstanden i Grønland oppe på 13 og dermed en enkelt mere end normeringen.
Stine Dana Lynge ser frem til at komme i arbejdstøjet:
"Jeg har store forventninger til mig selv. Man kan altid blive bedre. Og jeg glæder mig til nye udfordringer. Et er at læse, et andet er at bruge den viden i virkeligheden. Der er jo ingen retssager, der er ens," siger hun til Sermitsiaq.
Omtalte personer
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat
- Altinget indfører retningslinjer for brug af kunstig intelligens i debatindlæg














