Jørgen Stig Nørgaard var gennem hele sit liv en frontkæmper for bæredygtighed, kampen mod klimaforandringer og for global retfærdighed.
Han var tidligt ude med at sige, at det ikke er nok at omstille energiproduktionen til vedvarende energi. Vi skal også have massive energibesparelser, og vi skal bremse den økonomiske vækst – ellers vil kloden heller ikke kunne rumme de mange vindmøller, solceller osv.
Og vi skal ikke bare brænde træ af i stedet for kul, olie og gas – det er heller ikke bæredygtigt.
I 1991 var Jørgen blandt initiativtagerne til Det Økologiske Råd – i dag Rådet for Grøn Omstilling – og han blev rådets første formand.
Jørgen arbejdede næsten hele livet på DTU med energibesparelser, og hans resultater satte spor langt uden for landets grænser – bl.a. fik han udbredt tankerne i Japan og Kina.
Der brændte en ild i Jørgen, og samtidig var han behagelig og inspirerende at samarbejde med. Han forstod, at vi er nødt til at sætte hele vores livsform til debat. Han argumenterede for, at livskvaliteten ville vokse, hvis vi arbejdede mindre og havde lavere materielt forbrug, mere tid til familie og venner.
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på















