Paula Lehtomäki har haft en kort ferie. Det er kun to uger siden, at hun havde sidste dag som departementschef i Statsrådets kansli, det finske statsministerium, og allerede mandag 18. marts har hun første arbejdsdag som ny generalsekretær for Nordisk Ministerråd.
Det skriver Nordisk Ministerråd i en pressemeddelelse.
I forbindelse med tiltrædelsen siger Paula Lehtomäki, at der skal fokuseres på problemstillinger, som er relevante for borgere i Norden.
"I Nordisk Ministerråds budget for 2019 er digitalisering, mobilitet og international profilering centralt prioriterede områder. Det er i tråd med det, som jeg tror, at nordboerne forventer. Vi skal følge med tiden og bruge de nye muligheder, vi har for at lette den frie bevægelighed. Og det er vores pligt at dele vores viden og vores erfaringer med resten af verden," siger Paula Lehtomäki.
Hun er både den første kvinde på posten og den yngste generalsekretær i Nordisk Ministerråds historie.
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven
















