Bliv abonnent
Annonce

Tidligere topembedsmand i Grønland er død

Tidligere embedsmand og økonomidirektør i Grønland, Peter Beck, er død.
Tidligere embedsmand og økonomidirektør i Grønland, Peter Beck, er død.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
20. oktober 2025 kl. 14.29

Peter Beck er død efter flere år med kræft.

Det skriver den grønlandske avis Sermitsiaq.

Peter Beck kom til Grønland i 1988, hvor han blev direktør for Økonomidirektoratet i det det Grønlandske hjemmestyre.

Senere hen var Beck medlem af Strukturudvalget, der i 2008 udarbejde forslaget om at reducere antallet af Grønlandske kommuner fra 18 til fire storkommuner.

Før sin tid som topembedsmand i Grønland var Peter Beck ansat i henholdsvis i Gladsaxe kommune, Kommunernes Landsforening og Ringsted Kommune.

Læs også

 

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026