V-formænd afviser samarbejde med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"

Troels Lund Poulsen skal ikke regne med helhjertet opbakning fra alle dele af Venstres bagland, hvis han trods sine drømme om at danne regering med Konservative og Liberal Alliance i sidste ende bøjer sig og indgår i en ny regering med Mette Frederiksen som statsminister.
Omvendt frygter en række lokale Venstre-formænd, at det kan skade partiet yderligere, hvis Lars Løkke Rasmussens umiddelbare afvisning af VLAK-idéen ender med at gøre et bredt regeringssamarbejde til det eneste reelle alternativ for Troels Lund Poulsen.
"Vi har lidt og blødt så rigeligt under den nuværende midterregering," siger Henrik Boye Christensen, der er kommuneforeningsformand for Venstre i Struer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arktis kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arktis
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
Nyhedsoverblik
Opgør med Grundloven?

SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

Det er et grønlandsk ønske til den nye regering. Nu bakker Sjúrður Skaale også op om grundlovskommission

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Lidegaard åbner for et selvstændigt Grønland: Klar til at gentænke rigsfællesskabet














